Petek Temizleme Petek Temizliği Nedir

Ataşehir su kaçağı tespiti
Ataşehir Su Kaçağı Tespiti Tıkanıklık ve Gider Açma
Mart 9, 2021
Ümraniye Su Kaçağı Tespiti
Ümraniye Su Kaçağı Tespiti Tıkanıklık ve Gider Açma
Mart 10, 2021
Petek temizleme

Petek Temizleme, Petek Temizliği Nedir?

Petek temizleme, petek temizliği nedir sorusu firmamıza en çok sorulan sorulardandır. Aylarca ve yıllarca kullanılan tüm peteklerin temizlenmesi şarttır.

Petek nedir, petek içerisinde bulunan kanallar ile sıcak su dolaşımı sağlayarak bulundukları ortamların ısınmasını ve sıcak kalmasını sağlayan sistemlere denmektedir.

Önceleri kombi ve kalorifer kullanımı az olduğundan bu sektör henüz yoktu. Şimdilerde ise hemen hemen her bina ve yapılarda artık peteksiz hiçbir mekan ve oda bulunmamaktadır.

Petek sistemlerinin bulunduğu binalar; işyerleri, okul, hastane, spor salonları, marketler, dükkanlar, camiler, sinema salonları, tiyatro salonları, alışveriş merkezleri (AVM), fabrikalar, kuaför salonları, kafeler (cafe), lokantalar, yemekhaneler, imalathaneler ve ev gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Kalorifer ve Kombi Peteği Temizleme, Otomatik Kompresörlü Petek Yıkama, Petek Bakımı, Radyatör Montajı, Termo Teknik Radyatör ve Demirdöküm Radyatör 10 yıl Garantili hizmet veriyoruz.

Kardeşler Tesisatçı İletişim

Kombi Peteği Temizleme Ustası Bilgi ve Teklif İçin İletişime Geçin

Facebook: Kardeslertesisatcii

Twitter: @Kardeslertesisa

Youtube: Kardeşler Tesisatçı

Petek Temizleme Faydaları Nelerdir?

Yakıt Tasarrufu Sağlayarak Faturalar Azalır

Bildiğiniz üzere peteklere sıcak suyu veren kombiler doğalgaz yakıtı kullanarak suyu ısıtmaktadır. Özellikle de kış aylarında doğalgaz yakıtı kullanarak ısınan birçok daire ve işyerleri faturalardan şikayet etmektedir. İşte bu faturaların daha düşük gelmesi için sizlerin en önemli alacağınız önlem peteklerin temizliği olmalıdır.

Petek temizliği ne kadar iyi yapılırsa o kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Zaten bunu temizlik sonrası kullanımda daha iyi ve net bir şekilde anlayacaksınız.

Peteklerin Daha İyi Isı İletimini Sağlar

Peteklerin temizliğinin bir diğer faydası da peteklerin daha iyi ısı vermesi ve verimliliğin artması açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü petek içerisinde zamanla oluşan kir ve balçıklı yapı peteğin dibine dolarak ısının tüm peteği kapsamasını engellemektedir.

Bu yüzden bu partiküllerin ve kirlerin temizlenmesi gerekmektedir. Temizlenen petekler işlevini tekrar yerine getirecek ve verimli ısı verecektir.

Tesisatın Kullanım Ömrünü Uzatır

Petek temizliğinin bir faydası da uzun zamanlı olarak tüm tesisatın dayanıklı kalmasını sağlamaktadır. Şöyleki; peteklerin temizliği kimyasal ilaçlarla yapılarak peteklerin içerisi tüm zararlı artık ve kirlerden tamamen temizlenmektedir. Buda peteğin kanalları, bağlantıları ve iç aksamında herhangi bir pislik kalmayacağından tertemiz bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

Tabi tüm bu temizlik işlemlerini her yıl düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Bu işi de alanında uzman kişilerce yapılması gerekmektedir.

Petek temizliği için firmamız 7/24 saat her türlü arızalı petek tıkanıklığı, akıtması ve damlatması gibi tüm sorunlarınız için bizimle iletişim kurabilirsiniz. En uygun ve hesaplı fiyat bilgisi almak için Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Petek Temizliği Niçin Yapılır?

Petek temizliği yukarıda da bahsettiğimiz üzere peteklerin içerisinde zamanla oluşan kirlerin peteğe zarar vermesi ve ısı verme özelliğini yitirmesi için gereklidir. Bunun yanında herkes evinde konforlu yaşam ister. Özellikle de kış günlerinde sıcak bir ortam her insanın vazgeçilmezidir.

Bu yüzden petek temizliği önemsenmeli ve bu temizlik aksatılmamalıdır. Ayrıca petek temizliği uzman ekiplerce müdahale yapılması gerekmektedir.

Petek Bakımı Nasıl Yapılır?

Petek bakımı nasıl yapılır, firmamız ileri teknolojik sistemler ve kimyasal ilaçlar ile alanında uzman personeller sayesinde en kaliteli bakımı sunuyoruz.

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere ileri teknolojik cihazlar ile bazı kimyasal kir, pis çözücü ilaçlar kullanarak peteklerin temizliğini yapıyoruz.

Birçok insan petek bakımında ne var ki ben kendim evde yaparım diyor. Evet doğru sizde ayrıca yapabilirsiniz. Ama sadece %2 ya %3 gibi bir temizleme yapabilirsiniz.

Dikkatinizi çekiyorum geride kalan %97’lik dilim ise size sonradan büyük masraf çıkaracağını da belirtmek isterim. Neden mi sorun çıkar şöyle ki; siz evde sadece peteğin içini boşaltıyorsunuz. Ayrıca geride kalan partiküller ve balçıklaşmış kir hala duruyor olacaktır. İşte bu da size kışın ortasında sıkıntı çıkaracak demektir.

Bu nedenle gelin bakımı yetkili kişilerden yardım alarak yaptırın daha sonra büyük problemler yaşamayın.

Petek Bakımı Nasıl Yapılır İşte Profesyonel Temizlik?

 • Firmamız alanında uzman personellerle çalışmaktadır.
 • İleri teknolojik alet ve ekipmanlara sahiptir.
 • Kimyasal ilaç ve çözeltiler ile her türlü kiri pası ve partikülleri temizliyoruz.
 • Petekleri tek tek analiz ederek sorunlu petekleri buluyoruz.
 • Arızalı ise derhal değişim yapılmasını sağlıyoruz.
 • Tüm petekleri öncelikle belli bir derecede ısınan su ile kombiyi çalıştırıyoruz.
 • Daha sonra içerideki kum, kir ve pisliği ve tüm suyu tahliye ediyoruz.
 • Ardından petek temizleme cihazımızı kombiye bağlayarak gerekli kimyasalları enjekte ediyoruz.
 • Yaklaşık 1 saat kadar kimyasalı sistemde gezdiriyoruz.
 • Son olarak kimyasalı temizleyerek temiz su salıp tekrar çalıştırarak kontrol ediyoruz.
 • Kesinlikle sizlere fazladan hiçbir masraf çıkartmıyoruz.

Petek bakımı nasıl yapılır anlattık. Böylece petekler daha verimli çalışacak ve kışı daha konforlu sorunsuz geçirmenize fayda sağlayacak bu bakımı her yıl yaptırmanızı öneriyoruz.

İddia ediyoruz petek temizlemeyi en kaliteli ve profesyonel olarak biz yapıyoruz.

İşyerleri, okul, hastane, spor salonları, marketler, dükkanlar, camiler, sinema salonları, tiyatro salonları, alışveriş merkezleri (AVM), fabrikalar, kuaför salonları, kafeler (cafe), lokantalar, yemekhaneler, imalathaneler ve ev gibi birçok alan ve mekanda petek bakımı yapmaktayız.

Kombi ve Kalorifer Peteği Temizleme 

 • Peteklerin su boşaltma vanası ile kalorifer peteklerinin içindeki pis su kovaya boşaltılır. Daha sonra peteklere temiz su eklenerek birkaç kez bu işlem yapılır.
 • Böylece kalorifer tesisatında bulunan su tamamen boşaltılmış olacaktır.
 • Cihazın altında bulunan bulunan filtreyi çıkarıyoruz ve geri takmıyoruz.
 • Bu filtrenin kapağından içeriye doğru petek temizleme kimyasalını boşaltıyoruz.
 • Filtre kapağını iyice sıkıp, vanayı da kapatıyoruz.
 • Cihaza ortalama 1,5 bar seviyesinde olacak şekilde su ekliyoruz.
 • Daha sonra kombiyi 60 derece gibi yüksek seviyede 1 saat kadar çalıştırıyoruz.
 • Böylece yüksek derecede çalışan kombinin sıcak su devri ile içeriye verdiğimiz kimyasalın daha iyi tepkimesini sağlanmış olacak.
 • Bu da peteklerin diplerinde bulunan pas, kir ve pisliklerin daha kolay temizlenmesi sağlanmış olacak.
 • Arada sırada bu 1 saatlik süreç içerisinde kombinin barını kontrol ediyoruz.
 • Kimyasal ilacın yüksek ısının etkisi ile basınçta artma meydana getirebilmektedir.
 • Basınç eğer 2,5 barda görülüyorsa durum normal demektir.
 • Ama basınç 2,5 barı geçiyor ise boşaltma vanasından biraz su boşaltıyoruz.
 • Bir saat süre sonrasında petek temizleme kimyasalı bulunan peteklerde bulunan suyu tekrar boşaltıyoruz.
 • Birde kimyasal ilacın temizlediği çözülen pas, kir ve tortuların peteklerden dışarı atılması gerekmektedir.

Eski ve tortulu peteklerin temizlenip temizlenmediğini anlamak için tek tek sökülüp banyo yada tuvalete götürülerek, iyice temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca tortu ya da kir kalırsa filtrelerin tıkanmasına sebebiyet verebilir. Son olarak bu işlemi yapmakta fayda vardır.

Her zaman bu işlemi yapmıyoruz tabi ki, otomatik kompresörlü petek yıkama makinemiz ile sadece banyoda bulunan peteği açarak tüm dairedeki petekleri temizliyoruz. Böylece evi kirletmeden işimizi tertemiz yapıyoruz.

Tüm tesisat iyice temizlendikten sonra peteklere temiz su verilip normal bar basıncı ayarına getirilerek son bir deneme yapılıp peteklerin kontrolü sağlanır. Tüm kalorifer peteği temizleme işlemi bu kadar.

Merkezi Sistem Petek Bakımı?

Merkezi sistem petek bakımı sadece bir dairenin değil tüm binanın petek bakımı aynı anda yapılması gerekmektedir. Çünkü her daire merkeze bağlı olduğundan tek ya da birkaç daireye temizlik uygulanması diğer uygulanmayan dairelerden radyatörlere iyon kayması oluşturacağından sıkıntı çıkaracaktır.

Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır?
 • Radyatör temizleme öncesinde kombinin vanaları tamamen ve bir tane radyatör vanası açık olur.
 • Temizlik yaparken firmamız ileri teknolojik cihaz ve kimyasal ilaçlar kullanmaktadır.
 • Birde dikkat edilmesi gereken radyatörler sökülmeden temizliğe başlanmalıdır.
 • Bu işlem için teknolojik cihazımızı banyoda bulunan havlupan petek sökerek makineyi tesisata Bağlıyoruz.
 • Daha sonra ilk işlem olarak tesisat ve peteklerde bulunan pis, çamurlu ve kirli olan su tesisattan boşaltılmalıdır.
 • Kirli su bittikten sonra kalorifer tesisatına kimyasal ilaç verme işlemine geçilir.
 • Kimyasal ilaçla kalorifer tesisat borularında ve petek kanalları içerisinde iç yüzeylerine yapışan balçıklı tabaka çözülmeye ve temizlenmeye başlanır.
 • Bu balçıklı ve çamur tortulu yapı makine sayesinde tesisat dışına çıkartılarak, tesisat ve petekler tamamen temizlendikten sonra temiz su ilave edilir.
 • Kombide bulunan filtre temizlenir, radyatörlerin havası alınır, reglaj ayarları hemen yapılır ve son olarak kombi çalıştırılır ve radyatör sıcaklıkları kontrol edilir.
Radyatörlerin Havasının Alınması
 • Radyatör tesisata bağlayıp devreye girdikten sonra radyatörün içinde hava oluşabilmektedir.
 • Bu oluşan havayı, pürjör tapası içinde bulunan plastiği el yöntemi ile döndürerek deliğin aşağıya doğru gelmesini sağlayınız.
 • Pürjör deliğinden su geçmektedir. Bu yüzden bu işlem öncesi hemen altına derin bir kap koyulmalıdır.
 • Daha sonra pürjör vidasını düz tornavida ile yavaşça gevşetilir ve radyatördeki hava boşaltılır.
 • Son olarak da pürjör tapasını tekrar düz tornavida ile sıkıştırıyoruz.
Petek Temizliği Fiyatları?

Firmamız 7/24 saat hizmet vermektedir. Alanında uzman ve yetkili personellerimiz ile en sistemlerle petekleri en temiz ve en verimli hale getiriyoruz.

Petek temizleme fiyatları ve hizmetleri hakkında en uygun ve hesaplı fiyat bilgisi almak için Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Kombi Peteği Temizleme Ustası Bilgi ve Teklif İçin İletişime Geçin

Facebook: Kardeslertesisatcii

Twitter: @Kardeslertesisa

Youtube: Kardeşler Tesisatçı

Bizimle İletişime Geçin

%d blogcu bunu beğendi: